maszyny

ALTERNATYWNE METODY USUWANIA GUMY

Usuwanie gum do żucia staje się poważnym problemem dla wielu firm sprzątających. Stosowanych jest kilka alternatywnych metod usuwania gumy do żucia. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

Inne metody rozwiązywania problemu gum do żucia:

Stosowanie wody pod wysokim ciśnieniem (tzw. power-washing): Jest to prawdopodobnie jedna z najczęściej używanych metod. Ze względu na duże ilości wody, może być stosowana wyłącznie na zewnątrz. Woda jest pompowana wężem pod bardzo wysokim ciśnieniem, zwykle od 120 do 350 Bar. W zależności od powierzchni czyszczonej, może ona ulec zniszczeniu pod wpływem tak wysokiego ciśnienia. Wiele samorządów lokalnych wydaje rozporządzenia zmuszające firmy stosujące tę metodę do zbierania wody, zapobiegając w ten sposób dostawaniu się jej do kanalizacji. Dodatkowo, maszyny wysoko cisnieniowe robią bardzo dużo hałasu, więc czyszczenie musi się odbywać poza godzinami pracy, żeby nie przeszkadzać przechodniom czy klientom. Czasami stosowana jest też gorąca woda i silne środki chemiczne. Metoda ta wymaga dużego nakładu pracy
i zwykle nie usuwa wszystkich gum. Gumy pod działaniem silnego strumienia wody odklejają się od powierzchni i są przerzucane w inne miejsce. 

Zdrapywanie: Pracownik używa zwykle skrobaczki z długą rączką i zdrapuje gumę z zabrudzonej powierzchni. Często stosowane są też szpachelki, co zmusza pracownika do pracy na kolanach. Nie jest to efektywna metoda. Wymaga dużo czasu i pracy, a czyszczona powierzchnia często ulega zniszczeniu. Nie można stosować tej metody na miękkich powierzchniach, tj. na dywanach, na gumie, a także na kafelkach i innych powierzchniach podatnych na zadrapania. Jest też nieefektywne na chropowatych nawierzchniach, pozostawiając czarne, klejące się plamy. 

Mrożenie: Ta metoda wymaga używania odzieży ochronnej, a polega na skierowaniu na gumę strumienia dwutlenku węgla, który ją zamraża i odkleja od powierzchni. Mrożenie jest niebezpieczne
i nie może być stosowane w pobliżu ludzi, dlatego wykonuje się je zwykle w godzinach nocnych lub po godzinach pracy. Metoda ta powoduje uszkodzenia nawierzchni z powodu bardzo niskiej temperatury. Stosowana głównie na zewnątrz. 

Piaskowanie: Metoda może być stosowana tylko na zewnątrz i jest niezwykle brudząca. Piasek
i resztki mogą być niebezpieczne dla klientów i przechodniów. Piaskowanie jest stosowane tylko po godzinach pracy. Wymaga drogiego sprzętu i rozległego czyszczenia. Użycie wysokiego ciśnienia
i piasku powoduje zwykle uszkodzenia nawierzchni. 

Wypalanie laserem: W tej metodzie stosuje się laser do wypalania gumy. Laser nie może być stosowany w pomieszczeniach i na łatwopalnych nawierzchniach. Zwykle stosowana po godzinach pracy ze względu na oczywiste niebezpieczeństwa. Droga metoda i o ograniczonym zastosowaniu. 

Wypalanie: Metoda stosująca palnik propanowy do wypalania gumy. Tak jak w przypadku lasera, nie może być stosowana w pomieszczeniach i może być bardzo niebezpieczna przy niewłaściwym użytkowaniu.

N-A Group s.c. ul. Mazura 18 - Centrum Biurowo-Magazynowe, 02-830 Warszawa, Tel.: +48 22 397 78 30, Fax: +48 22 397 78 29
Projekt i wykonanie: J-SOFT - WEB Creation
Nilfisk_AltoOspreyDeepCleanGumbusters